Dlaczego nie powinniśmy zjadać ośmiornic?

Dlaczego nie powinniśmy zjadać ośmiornic?

Zjadając owoce morza, raczej nie zastanawiacie się nad odczuciami ośmiorniczki, czy kalmarów, sama nawet chyba nie jestem w stanie wymienić wszystkich gatunków serwowanych jako frutti di mare, jednak jest wiele powodów, by inaczej spojrzeć na te zwierzęta, szczególnie na głowonogi.

Na całym świecie ośmiornice uważane są za przysmak kulinarny, popyt na ich spożycie rośnie z roku na rok. Z szacunkowego połowu 350 000 ton rocznie, dwie trzecie trafia do krajów azjatyckich, ale europejczycy także kochają pochłaniać ośmiornice, szczególnie Hiszpanie i Włosi, którzy na wielką skalę importują ośmiornice.

Rosnący głód na głowonogi

Aby zaspokoić rosnący głód ludzi, oczywiście postanowiono w jakiś inny i łatwiejszy sposób pozyskiwać mięso z tych stworzeń. Japończycy są już gotowi otworzyć pierwszą farmę ośmiornic w 2020 roku, w Hiszpanii natomiast prowadzone są duże badania nad hodowaniem tych zwierząt na ranczach morskich, czy specjalnych zagrodach na lądzie.

Przeczytaj także: Czy wiesz, że ryby mogą cierpieć na depresję?

Jest jednak spora niezgoda ze strony naukowców i filozofów wobec przyszłych planów związanych z taką hodowlą, przede wszystkim uwzględniająca wpływ na środowisko i etyczne powody.

Masowa hodowla to zło

Masowa hodowla ośmiornic powtórzyłaby dokładnie te same błędy, które popełniamy, hodując zwierzęta na lądzie, jeżeli chodzi o wysoki wpływ na środowisko, dobrostan zwierząt, ponadto musielibyśmy karmić ośmiornice innymi zwierzętami.

Powinniśmy się zatem zastanowić, czy powinniśmy hodować kolejne morskie zwierzęta, a nie czy możemy je hodować? Obecnie odnotowano, że już 190 krajów uprawia około 550 gatunków zwierząt wodnych.

Istnieje wiele badań, które potwierdzają, że ośmiornice są jednym z najbardziej skomplikowanych i inteligentnych zwierząt w oceanie. Potrafią rozpoznawać poszczególne ludzkie twarze, rozwiązywać problemy (i zapamiętywać odpowiedzi na wiele miesięcy), istnieją także dowody, że doświadczają bólu i cierpienia, wykorzystują wizualne punkty orientacyjne do nawigacji. Jedno z badań wykazało, że ośmiornice zachowały wiedzę o tym jak otwierać słoik przez conajmniej pięć miesięcy.

Ciężko jednak wielu ludziom postawić na skali cierpienie głowonogów z cierpieniem odczuwanym przez człowieka, wiadomo, nam nikt nie dorówna w tej kwestii, cierpimy najbardziej i zadajemy największy ból zarazem. Powracając jednak, ośmiornice i niektóre inne głowonogi mają wyrafinowany układ nerwowy i bardzo duże mózgi.

Czy powinniśmy hodować jakiekolwiek morskie zwierzęta?

Biorąc pod uwagę ich szczególne zdolności, powinniśmy zapytać, czy ludzie powinni w ogóle jeść ośmiornice? Zwierzęta te są szczególnie źle przystosowane do życia w niewoli (choć żadne nie powinno takiej doświadczać, niezależnie od przystosowania) Niewiele wiemy (nadal), jak zapewnić dobrostan zwierzętom wodnym, nadal zbyt mało posiadamy badań na temat ich odczuć i doświadczanych emocji, nie zmienia to faktu, że nie powinniśmy ich zamykać w ciasnych basenach, klatkach, już nie tylko ze względów etycznych, ale także środowiskowych.

Inny problem to ilość paszy potrzebna do podtrzymania wzrostu ośmiornicy. Jest trzykrotnie większa niż masa samego zwierzęcia, a ponieważ są one mięsożerne, ich hodowla grozi dalszą presją na już mocno eksploatowany ekosystem morski.

Ośmiornice są tylko częścią ogromnej liczby morskich zwierząt zjadanych przez ludzi, a pomysł na hodowanie ich masowo jest szalony i destrukcyjny, nie mówiąc o tym, że mocno nieetyczny. Zastanówmy się nad tym, co zrobiliśmy na lądzie i nie rozwijajmy kolejnych hal pełnych cierpienia zwierząt, hal produkcyjnych, które degradują środowisko i zatruwają życie wielu ludzi. To nie jest już mrzonka, ten koszmar dzieje się na naszych oczach, a my nadal eksploatujemy kolejne gatunki i ziemie.


źródła: https://www.sciencedaily.com/releases/2019/01/190124164100.htm?fbclid=IwAR3KD4OXPrjlLyIBGJ5F50RAolIRE_QrH2qxgrhPQNtBmtp15W1CwpYZ094

Photo by Qijin Xu on Unsplash/ Photo by Jeahn Laffitte on Unsplash

The Case Against Octopus Farming

Written by

Agnieszka

264 Posts

W wolnych chwilach rozmyślam jak zmienić świat na lepszy, poszukując magii człowieczeństwa. Uwielbiam czytać książki i prowadzić działania na rzecz zwierząt. Nie potrafię zupełnie pisać o sobie, wolę o innych.
View all posts