Zwierzęta,dlaczego jemy mięso

Smak mięsa, dlaczego zjadamy zwierzęta?

Pamiętam smak mięsa, jego strukturę, żyły, tłuszcz. Pamiętam, że od zawsze miałam z nim problem, ale nie myślałam zbytnio o tym, że mogę jeść inaczej.

Nie pamiętam, co miałam w tym czasie w głowie.

Staram się przypomnieć myśli, jakie mną kierowały w czasach wszystkożerstwa. Czy wiedziałam, że zarzyna się zwierzęta w okrutny sposób? Tak, nie wiedziałam jednak, jak tragiczne są warunki w hodowli przemysłowej.

Pamiętam jeszcze czasy, gdy świnię ubijało się na podwórku siekierą, dosłownie, jest to jeden z moich ostatnich obrazków, przed pojawieniem się myśli o wegetarianizmie. Pamiętam ten kwik, pisk, przerażenie i tego okrutnego człowieka, nie pamiętam krwi.

Salami, kabanos, jakie mięso jecie na co dzień?

Rozmyślam o tym, bo dziś zastanawiam się (nadal), dlaczego ludzie jedzą mięso i szukam odpowiedzi w swoich doświadczeniach. Jak nie lubiłam schabu czy wątróbki, tak zajadałam się kabanosami i salami. To chyba ten smak, wędzonka tak na mnie wpływała, że nie myślałam o cierpieniu zwierząt. Gdyby nie pojedyncze chrząstki co jakiś czas, a było ich coraz więcej, gdyby nie co raz gorszy smak, zaczęło mnie to brzydzić. Zaczęłam myśleć, szukać rozwiązań i alternatyw.

Jonathan Foer w książce „Zjadanie zwierząt” pisze:
Wszyscy przeczuwamy niebezpieczeństwo. Nasze jedzenie powstaje kosztem ogromnego cierpienia. Gdy ktoś proponuje nam obejrzenie filmu o produkcji mięsa, spodziewamy się horroru. Wolimy jednak odsuwać od siebie tę świadomość.

Dlaczego imię smaku podejmujemy nielogiczne wybory? Zjadamy mięso, bo tak?

Wydaje mi się, że jedynym sposobem na niejedzenie mięsa, jest świadomy wybór, oparty na silnej empatii. Tylko to jest w stanie nas powstrzymać, czy to znaczy, że zjadacze zwierząt są mniej empatyczni?

mięso, dlaczego je jemy?

Pewnie nie, można by powiedzieć, że większość z nich pewnie kocha swoje domowe zwierzęta, że większość z nich nie zjadłaby psa, nawet są tacy, którzy przeciwstawiają się wielogodzinnemu transportowi zwierząt, są za skróceniem ich cierpienia i nawet im współczują, ale..

Mimo wszystko panuje zasada, że zwierzęta są po to, by dawać nam mięso, by oddawać nam swoje ciała, dzieci, mleko.

Wiem, że ubieranie tego w takie słowa może być kontrowersyjne, ale taka jest prawda. Czyż nie dzielimy zwierząt na nóżki, ozorki, udka? Milion razy słyszałam, że ktoś zjadłby taką cielęcinkę świeżą, a to przecież dziecko jest, krowie dziecko.

Do czego zmierzam? Czy rozdrapuję stare jak świat tematy, nudne już tematy o jedzeniu mięsa?

Wiemy, jak powstaje dziś mięso, wiem, że za tymi ścianami dzieje się coś złego, może jeszcze nie wszyscy wiemy, jak wielka jest skala tego zła i jak wiele substancji niezdrowych zawiera nasz pokarm, mimo wszystko ryzykujemy. Świadomie piszę my, bo sama byłam kiedyś częścią tego trybu pożerania bezmyślnego, bo tak.

Ryzykujemy zdrowie naszych dzieci, zdrowie naszych bliskich dla smaku, nie wartości odżywczych, tak bardzo chyba już nie możemy się oszukiwać, by wierzyć, że mięso ma jeszcze jakieś wartości dziś, niezbędne nam do życia.

Podnosząc widelec do ust, podejmujemy decyzję. Przyjmujemy konkretną postawę, względem zwierząt z ferm, pracowników rzeźni, krajowej gospodarki i światowych rynków – J. S. Foer Zjadanie Zwierząt

Chiny, kraj bardziej świadomy niż nam się wydaje, kraj aktywizmu i zdrowego trybu życia.

Dziś nasze wybory żywieniowe wbrew pozorom mają znaczenie. Dla przykładu podam Chiny, które zachłysnęły się mięsem tak, że pochłaniają 50% światowej produkcji wieprzowiny, ale to odbiło się też na ich zdrowiu. To odbiło się na ich środowisku tak mocno, że rząd Chiński postanowił wprowadzić kampanię namawiającą do zdrowego odżywiania.

Możecie przeczytać o tym w moim wpisie na blogu Otwartych Klatek: Chiny stawiają na sport i zdrową żywność.

Producenci, żywności sami walczą między sobą o jak największą sprzedaż mięsa na rynek Chiński, zdrowego mięsa, bez hormonów wzrostu. (Jak wynika z badań przeprowadzonych przez firmę Nielsen, Chińczycy są w stanie płacić więcej za mięso, o ile nie było faszerowane antybiotykami i inną chemią), Kiedy obudzą się kolejne kraje?

Nie twierdzę, że nie powinniśmy kierować się rozumem, ale bycie człowiekiem i bycie ludzkim, to coś więcej niż tylko korzystanie z rozumu. Podjęcie działań przeciwko przemysłowi wymaga empatii, która nie ma nic wspólnego ani z doinformowaniem, ani z rozdźwiękiem pomiędzy pragnieniami i rozumem, faktem i mitem, a nawet zwierzęciem i człowiekiem.- Jonathan S.Foer. Zjadanie zwierząt”

Dlatego tak bardzo nie rozumiem, jak można jeść nadal mięso, jest to

  • nieekologiczne
  • nieetyczne
  • niezdrowe

Świadomie poddajemy się wciskanej od lat propagandzie, pseudo tradycji utrwalającej w nas poczucie bycia lepszym, po spożyciu schabowego, bycia lepszym po zjedzeniu płetwy rekina, oka barana, konia, psa, świni, krowy, czy naprawdę można tu czuć się w jakikolwiek sposób lepszym?

Jeżeli nie jesteście w stanie przestać jeść mięso, to chociaż pomóżcie walczyć o zapewnienie zwierzętom jakichkolwiek praw, to nie uratuje ich od śmierci, ale odrobinę przyczyni się do polepszenia i tak już krótkiego życia.

Mam nadzieję, że kolejne książki odpowiedzą mi w sposób przekonywujący na pytanie dlaczego jemy zwierzęta? Jak dotąd niby, to wszystko rozumiem, ale jednak gdzieś brak zrozumienia we mnie.

fot:unsplash.com

Written by

Agnieszka

275 Posts

W wolnych chwilach rozmyślam jak zmienić świat na lepszy, poszukując magii człowieczeństwa. Uwielbiam czytać książki i prowadzić działania na rzecz zwierząt. Nie potrafię zupełnie pisać o sobie, wolę o innych.
View all posts