wegetarianizm a weganizm

Czego jeszcze nie wiesz o weganizmie?

Jakiś czas temu zapytałam was, czego nie wiecie o weganizmie? Nikt się nie wypowiedział, jakby temat był wyczerpany, jednak z waszych maili wynika, że są jeszcze tematy, które warto poruszyć.

Ze statystycznych obliczeń wynikało niezbicie, że przeciętny wiek patriarchów „sprzed potopu”przekraczał dziewięćset lat, przy czym najstarszy z nich, Matuzalem, potomek Adama, dożył 969 lat (Rdz 5). Bezkrwawa Rewolucja. Tristram Stuwart.

Szok, prawda? Wielu badało ten fenomen i stwierdziło, iż średnia życia tak drastycznie spadła (z dziewięciuset do 70 lat) z powodu prawa, jakie otrzymał człowiek do spożywania mięsa, zaraz po potopie.

Ludzie nie jedli zwierząt przed tym wydarzeniem, przynajmniej nie tak, jak wydaje się obrońcom twierdzenia, iż to człowiek jest centrum wszechświata, a cała reszta ma mu służyć, także jako pokarm.

Dlaczego odnoszę się do Biblii? Ponieważ to jej analiza prowadziła wielu filozofów i prostych ludzi do budowania stwierdzeń na temat tego, jak powinni żyć ludzie. Myślę , że każde takie pismo powinno być traktowane jak mitologia, to uchroniłoby nas przed skrajnościami wynikającymi z usprawiedliwiania wiary jako nadrzędnego celu wielu postępowań człowieka.

Wracając do tematu, czego jeszcze być może nie wiesz?

– Weganizm to styl życia, nie tylko dieta.

-Weganizm, jak i jedzenie mięsa to nie jest prywatna sprawa. Każde z tych sposobów życia ma wpływ na naszą planetę.

Tu chodzi o życie milionów zwierząt, ich bezpieczeństwo, integralność cielesną, wolność. Nie może zatem pozostać to kwestią prywatną. Aktywizm Pro zwierzęcy. Fundacja Czarna Owca Pana Kota.

-Weganizm to nie tylko miłość do zwierząt, to niezgadzanie się na jakiekolwiek wyrządzanie im krzywdy, eksploatację, to także walczenie o ich prawa. Kto przemówi w ich imieniu jak nie my?

weganizm

-Weganizm nie jest drogi. Komponując swoje dania na podstawie sezonowych warzyw i nie korzystając z gotowych dań, wydasz dużo mniej niż przy diecie mięsnej.

-Weganizm jest dobry nie tylko dla zwierząt, ale i dla ludzi. Oprócz zdrowego odżywiania zmieniamy zapotrzebowanie na niektóre produkty.

-Przechodząc na dietę wegańską, zmniejszamy ilości zużytej wody, która jest potrzebna do wyprodukowania mięsa. Hodowla przemysłowa to także najgorszy biznes wpływający na zmiany klimatu.

-Weganizm to przyszłość, ponieważ tylko  rezygnując z mięsa i produktów odzwierzęcych jesteśmy w stanie poradzić sobie z narastającym głodem.

Do roku 2050 na świecie ma być o 2 miliardy więcej ludzi do wyżywienia, to oznacza, że nasza gospodarka żywnościowa musi zwiększyć wydajność o 70-100 proc. To znów stanie się kosztem tych, którzy mają najmniej do powiedzenia, zwierząt i biednych ludzi. Philip Lymbery.

-Hodowla zwierząt na mięso zużywa w tej chwili około 30% masy ziemi. Z kolei 70% paszy uprawianej w Ameryce jest przeznaczana do wykarmienia tych zwierząt. Wybierając weganizm, masz wpływ na to.

-80%gruntów lasów Amazonii jest w tej chwili używanych pod pastwiska dla bydła. W Afryce wykupowane są już kolejne ziemie pod masową hodowlę zwierząt, wszystko, przez co raz większy apetyt na mięso.

-W XVII i XVIII wieku jedzenie warzyw było bardzo popularne wśród religijnych ekstremistów oraz jako główne dania oświeconej elity. Wegetarianizm odbierany był jako świadoma dieta, zdrowa dla ciała i umysłu.

-Powrót do natury oraz propagowanie wegetarianizmu było bardzo powszechne w literaturze XVIII wieku.

-Weganizm to zdrowie, nie mówię tu o jedzeniu fasoli z puszki, ale o przemyślanych wegańskich daniach. Weganie rzadziej chorują na serce, raka czy cukrzycę.

-Każdy weganin (rezygnując z mięsa i nabiału) ratuje ponad 100 zwierząt rocznie.

-Czy wiesz, że Pitagoras namawiał swoich uczniów na dietę bezmięsną, jeden z nich dożył ponad 100 lat, nadal wyglądając bardzo młodo?

-Fascynacja wegetarianizmem przyszła do Europy ze wschodu, wielu filozofów i poetów podziwiało Indie oraz panujące tam obyczaje, również te dotyczące diety.

Sprzyjało to zamysłom radykalnych krytyków chrześcijaństwa, takich jak Wolter, którzy powoływali się na długą historię hinduizmu, aby zadać niszczycielski cios biblijnym roszczeniom, i przyznawali, że sposób traktowania zwierząt przez Hindusów stanowi zawstydzający kontrast dla bezlitosnego imperializmu Europy. Bezkrwawa Rewolucja. Tristram Stuwart.

-Weganie nie jedzą miodu, weganie nie jedzą oleju palmowego, ponieważ oba produkty są niezgodne z teorią weganizmu, która mówi, by starać się wyeliminować ze swojego życia wszelkie sposoby eksploatacji zwierząt, czy wyrządzania im bólu. Dotyczy to nie tylko jedzenia, ale także leków czy ubrań.

-Nie da się być pół weganinem, weganką. Definicja tego stylu życia i diety jest mocno określona, jeżeli jesz jakiekolwiek produkty odzwierzęce, ryby, krewetki, to nie jesteś weganinem.

Skoro teraz wiecie już wszystko na temat weganizmu, następne posty będą bardziej zaawansowane. Pamiętajcie, że zawsze możecie napisać maila, w razie pytań i wątpliwości.

Są one dla mnie podporą i inspiracją do poruszania wielu tematów na tym blogu.

fot: Unsplash+ja.

 

Written by

Agnieszka

253 Posts

W wolnych chwilach rozmyślam jak zmienić świat na lepszy, poszukując magii człowieczeństwa. Uwielbiam czytać książki i prowadzić działania na rzecz zwierząt. Nie potrafię zupełnie pisać o sobie, wolę o innych.
View all posts