Linda McCartney, magia człowieka.

  • Home
  • Blog
  • Linda McCartney, magia człowieka.
weganizm/hodowla słów

Istnieją ludzie, którzy napędzają życie (nie tylko moje). Ludzie, którzy są dobrem tego świata. Wywracają świat do góry nogami, bo wiedzą, że mogą coś zmienić, choćby najmniejszym działaniem.

McCartney, to nazwisko kojarzy się większości osób z Paulem McCartneyem, sławnym bitelsem (kwestia wieku) a wielu młodym ludziom ze Stellą McCartney, czy ktoś z was kiedykolwiek słyszał o Lindzie McCartney? Ba! Czy ktoś z was połączył kiedyś te 3 postaci w jedną historię?  Co jest takiego wyjątkowego w rodzinie McCartneyów, że postanowiłam o nich napisać?

Pewnego dnia, po raz kolejny natknęłam się na to zdjęcie.

weganizm/hodowla słów

http://www.dailymail.co.uk/

Widziałam je nie raz, ale tego dnia poczułam to. Siedziałam i uśmiechałam się do nich. Idealne życie. W tym momencie przypomniały mi się opowieści Pani Krysi, o Lindzie i ich wspaniałym życiu. O takich historiach warto mówić.

Linda McCartney to po pierwsze świetna fotografka. Mało kto wie, że większość portretów słynnych muzyków, pochodzi z jej ręki. W połowie lat 60 fotografowała między innymi Janis Joplin, The Rolling Stones oraz The Beatles. Jej zdjęcia to przede wszystkim doskonale uchwycone chwile.

weganizm/hodowla słów

http://www.lindamccartney.com/

weganizm/hodowla słów

http://www.lindamccartney.com/

weganizm/hodowla słów

Linda McCartney/Tashen

Jakoś w czasie rozpadu grupy The Beatles, Linda i Paul postanowili wyprowadzić się ( właściwie uciec) na jego Szkocką farmę. Linda od zawsze zachwycała się naturą, Paul potrzebował oddechu po historii z The Beatles. Tak, zaczęło się ich „proste” życie. Linda zajęła się doglądaniem zwierząt, Paul małymi konstrukcjami i strzyżeniem owiec. Pewnego dnia spoglądając na swoje zwierzęta, połączyli fakt pochodzenia mięsa, które zjadali z widokiem za oknem. Dotarło do nich, że coś tu jest nie tak.

Prawa Zwierząt.

Linda razem z mężem walczyli o prawa zwierząt. Jak to się zaczęło? Zobaczcie ten krótki film.

Chciałabym by każdy w tak prosty sposób tłumaczył i rozumiał wartość zwierząt. Ten film może być inspiracją dla wielu przyszłych wegan i wegetarian. Znajomi Lindy często pytali jak jeść wegetariańsko? Postanowiła napisać im książkę, z przepisami. (Właściwie to parę książek: Linda McCartney’s Home Cooking, Linda’s Kitchen and Simple and Inspiring Recipes for Meatless Meals.) Na tym się nie zakończyły działania w kierunku praw zwierząt. W 1991 państwo McCartney otworzyli swoją wegetariańską firmę z jedzeniem. Linda postanowiła dać ludziom gotowe, wegetariańskie produkty w formie mrożonek. Tak, powstało Linda McCartney Food, które istnieje do dziś. Jak potem wspominał Paul, zespół The Beatles nie pochłonął nigdy tyle pieniędzy, co ta inwestycja (podobno). Oprócz wspierania wielu organizacji walczących na rzecz poprawy losu zwierząt (Peta), Linda chciała dać dostęp wszystkim ludziom do jedzenia wegetariańskiego. Podkreślała, że jest ono zdrowe i powinno być ogólnodostępne.

Miłość.

Myślicie, że istnieje tylko w filmach i książkach? Oglądając zdjęcia dwójki tych ludzi, wiem, że istnieje naprawdę. Widać ją, w każdym ujęciu, każdej klatce. Paul całe życie starał się układać swoje plany tak, by nie być w rozłące ze swoją ukochaną. Nie licząc jednej wpadki z więzieniem w Japonii ( przyłapany za posiadanie marihuany) spędzili bez siebie tylko jedną noc. Nierozłączni, zakochani, zaprzyjaźnieni.

Niestety w 1995 roku zdiagnozowano u Lindy raka piersi, 3 lata po ciężkiej walce z chorobą zmarła.

Dzięki takim ludziom, jak Linda, świat zmienia się na lepsze. Dziś jej córki i mąż dalej promują dietę wegetariańską i dalej wspierają walkę o prawa zwierząt. Stella McCartney jest sławną projektantką, która pokazuje, że moda nie musi się opierać na produktach odzwierzęcych (istnieje jedna kolekcja chyba z wełną, ale pochodzenia jej nie znam), że może być świadoma. Paul razem z córkami zainicjował kampanię poniedziałki bez mięsa, do dziś nagrywa filmy promujące działania organizacji Peta czy Viva. Myślę, że gdyby Linda dzisiaj żyła, zostałaby weganką.

weganizm/hodowla słów

http://lemonandraspberry.com/

To tylko sucha relacja z życia tak cudownej kobiety, rozpylającej magię dookoła. Proponuję wam poczytać o niej więcej.

Z ciekawostek:

  • Linda jako muzyk, dostała propozycję nagrywania z zespołem The Smiths, jednak z niej nie skorzystała.
  • Nagrała płytę RAM wraz z Paulem. Inspirowaną ich wspólnym życiem na farmie.
  • Portret Erica Claptona, był pierwszym zdjęciem, wykonanym przez (kobietę) Lindę, na okładce magazynu Rolling Stone.

Na Youtube znajdziecie, dużo filmów z jej wypowiedziami na temat zwierząt. A poniżej daję wam linki do paru wywiadów.

http://pitchfork.com/features/interview/8854-paul-mccartney/

Linda Food:http://www.lindamccartneyfoods.co.uk/our-blog/?page=2

Film dokumentalny w częściach o fotografii Lindy : https://www.youtube.com/watch?v=UTJ0UI01Vgw

Agnieszka

W wolnych chwilach rozmyślam jak zmienić świat na lepszy, poszukując magii człowieczeństwa. Uwielbiam czytać książki i prowadzić działania na rzecz zwierząt. Nie potrafię zupełnie pisać o sobie, wolę o innych.

%d bloggers like this: