Czy miód jest wegański?

Czy miód jest wegański

Zdarzyło wam się odmówić chleba z miodem, herbatki na miodzie? Płatków śniadaniowych słodzonych miodem? Pewnie nie raz spotykacie się z opinią, że miód nie jest wegański, ale do końca nie wiecie dlaczego?

Czytając różne blogi, artykuły pochodzące z Polski dochodzę do wniosku, iż weganizm jest pojęciem względnym. Jest jak religia, którą niby wyznajesz, ale do kościoła nie chodzisz. Na zachodzie, a przede wszystkim w Ameryce pojęcie weganizmu czy wegetarianizmu zostało już jasno określone. Lubię jednak sięgnąć do literatury lub źródła danego pojęcia i go badać na różne sposoby.

While there are different types of vegetarians – lacto, ovo, ovolacto, total, fruitarian, macrobiotic, living foods – there is only one type of vegan. Being a vegetarian or a vegan are not good or bad designations. They simply are what they are. If we see one as better than the other, we must remember that it is our bias at play. Each of these words has a very specific definition, and honoring these definitions is the only way for their usefulness and intended meanings to remain intact.-Jo Stepaniak

Jak powstaje miód?

Miód jest robiony przez pszczoły i dla pszczół. Ich zdrowie jest narażane na szwank, a ich życie często na śmierć podczas zbierania miodu przez człowieka. Jest on głównym źródłem ich żywności i niezbędnych składników odżywczych. Pomaga im przeżyć trudne warunki i zimę. Pszczoła miodna odwiedza około 1500 kwiatów, by wypełnić swój żołądek.

Tam zachodzi proces przetwarzania nektaru na miód za pomocą enzymów. Taki ładunek pszczoła miodna przekazuje swoim koleżankom w ulu, pszczołom robotnicom. Te zaś składują go w komórkach plastra, co chwila, przenosząc i dbając o niego.

Czy miód jest wegański?

I tu pojawia się moje pierwsze pytanie. Dlaczego mam zabierać coś pszczołom, które tak ciężko na to pracowały? Dlaczego mają pracować dla mnie? Wiem, wiem, dla niektórych to skrajność, dla mnie trochę nie fair postępowanie. One nie dostają nic w zamian. To nie jest wymiana barterowa. Wielu pszczelarzy oferuje swój miód chwaląc się, że dzięki zarobionym pieniążkom pszczoły będą miały dom. Dom do którego jakieś ręce bedą co chwila zaglądać, dom, który co jakiś czas będzie zadymiany w celu uspokojenia pszczół, dom z którego ktoś zabiera to co najbardziej wartościowe dając w zamian czysty cukier, bo tak. Takie są metody, zabiera się miód a daje się cukier, bogaty w co? (dziś są to gotowe syropy na bazie hydrolizy sacharozy, ale są też momenty gdy na szybko stara się podkarmić pszczoły cukrem pudrem, a nawet czystym cukrem)  Tak narodziło się pszczele niewolnictwo, by zaspokoić nasze kubki smakowe.

„The animals of the world exist for their own reasons. They were not made for humans any more than black people were made for white, or women created for men.”- Alice Walker

Powiecie co w tym złego, pszczelarze dbają o pszczoły, ich ule są ustawione w pięknych ogrodach pełnych kwiatów. Tak, tak było w 1976 roku, gdy pszczelarstwo traktowano jako hobby, a dziś stało się pełnoetatową pracą i tak jak w miarę jedzenia rośnie apetyt, trzeba było wymyślić nowe sposoby szybkiej produkcji miodu. Pszczoły dziś, są tak samo traktowane, jak świnie czy krowy w hodowli przemysłowej, idzie się na ilość nie na jakość. Zobaczcie jak zmieniało się to w poszczególnych latach tu.

Nie samym miodem człowiek żyje

Nie oszukujmy się, ale nie tylko o miód chodzi. Pszczoły mają jedną najważniejszą rolę dla człowieka. Zapylają. Wydaje Ci się to wizją wyssaną z palca, a może gdzieś już słyszałeś/, że pszczoły są ważne, ale nie wiesz dlaczego?

W niektórych częściach świata wskutek rolnictwa przemysłowego nie ma już wystarczającej liczby pszczół, aby zapylić uprawy. Rolnicy są zmuszeni je wypożyczać lub wynajmować. Farmagedon Isabel Oakeshott, Philip Lymbery.

Żeby nie było, że znowu odnoszę się do Ameryki, a my przecież mieszkamy w Polsce. W naszym pięknym kraju ta sytuacja jest tak samo zła, jak w Ameryce.

Pszczoły miodne wymierają w Polsce w zastraszającym tempie: każdego roku może ginąć nawet 200 tys. pszczelich rodzin. Tymczasem bez pracy pszczół i innych owadów zapylających wartość upraw rolnych w Polsce w 2015 r. byłaby niższa o 4,1 mld zł. Ich masowa śmierć to zła wiadomość nie tylko dla rodzimej wsi, lecz także dla całej gospodarki. Źródło: Gazeta Polska Codziennie.

Czy miód jest wegański?

Wizje są przytłaczające, na temat pszczół mówi się od dawna. Wielu jednak nie zwraca na nie uwagi, bo są za małe? Za mało istotne?

Pszczoły stały się ofiarami intensyfikacji rolnictwa w takim samym stopniu jak stłoczone na fermach przemysłowych świnie, kury i krowy. Hodowla na skalę przemysłową idzie w parze z intensywnymi uprawami, często roślin przeznaczonych na karmę dla uwięzionych zwierząt. Farmagedon Isabel Oakeshott, Philip Lymbery.

Wiecie już, jak powstaje miód oraz jak istotne dla naszego życia są pszczoły (może jasno tego nie napisałam, ale gdy umrą pszczoły, to człowiek jest spisany na zagładę). Pszczoły to nie tylko miód, pszczoły to żywność, a przede wszystkim to pieniądze(niestety dla wielu ludzi to właśnie biznes).

Warto przypomnieć, że pszczoły poprzez zapylanie przyczyniają się do produkcji jednej trzeciej żywności na ziemi, w tym aż 90 proc. owoców. Niestety, ich wymieranie to globalna klęska, która nie ominęła również naszego kraju. Jak podaje portal Najwyższej Izby Kontroli: „pszczoły wymierają w wyniku zmian klimatycznych, kurczących się siedlisk, chorób, a przede wszystkim chemizacji rolnictwa. Zabijają je pestycydy masowo stosowane przez rolników w okresie kwitnienia roślin. Eksperci obliczają, że przy utrzymaniu obecnych tendencji pszczoły mogą całkowicie zniknąć do 2035 r.”. W polskich warunkach niebezpieczne dla pszczół jest również wycinanie drzew akacjowych, dzięki którym odpoczywają po stałym podtruwaniu wśród pełnych pestycydów upraw. Źródło: Gazeta Polska Codziennie.

Widzisz jak istotną rolę to małe stworzenie odgrywa na całym świecie? To co z tym miodem? Myślisz nadal, że jest wegański? Podam tu swoją dosyć subiektywną opinię opartą na paru pojęciach, do których powinniśmy się odnosić.

Definicja weganizmu

Często ją wspominam gdy chodzi o tematy związane z olejem palmowym, czy miodem.

Weganizm to nie tylko dieta, to styl życia przede wszystkim, który nie pozwala na wykorzystywanie zwierząt czy sprawianie im cierpienia. Przez co wyklucza z diety mięso, ryby, ptaki, jajka, miód, mleko odzwierzęce. Dotyczy to nie tylko jedzenia, ale także ubrań, kosmetyków, leków. Nie jest to definicja podważalna, a wręcz stworzona przez wiele lat działań  The Vegan Society.

Definicja weganizmu istnieje od 1944 roku i ewoluowała przez cały czas, ze względu na wzrastające wykorzystywanie zwierząt i zmieniające się ich prawa. Gdy w1979 roku stowarzyszenie zostało zarejestrowane definicja weganizmu została zapisana w takiej formie.

„A philosophy and way of living which seeks to exclude—as far as is possible and practicable—all forms of exploitation of, and cruelty to, animals for food, clothing or any other purpose; and by extension, promotes the development and use of animal-free alternatives for the benefit of humans, animals and the environment. In dietary terms it denotes the practice of dispensing with all products derived wholly or partly from animals.” -The Vegan Society.

Doskonałe określenie, filozofia i styl życia, która stara się jak najbardziej wykluczyć wykorzystywanie zwierząt. Zrezygnować z form eksploatacji zwierząt i sprawiania im cierpienia.

Czy miód jest wegański?

Jeżeli wziąć pod uwagę wykorzystywanie pszczół do produkcji miodu, narażanie ich na stres, czy utratę życia, bo umówmy się, pszczoła po jednym ukąszeniu umiera, a jak ktoś gmera w ich domu, to do takich użądleń często dochodzi.

Czy biorąc pod uwagę definicję weganizmu i całą filozofię, nadal jesteś w stanie stwierdzić, że miód jest wegański? Dla mnie nie jest, wybrałam taką drogę, mogę zostać nazwana fanatyczką, ale ja właśnie tak praktykuję weganizm. Z pełną świadomością i odpowiedzialnością.

W taki sposób by nie narażać nikogo na cierpienie, ani orangutanów, ani pszczół, ani żadnego innego stworzenia żyjącego na tej planecie. Wam zostawiam wybór. Poczytajcie. Pszczoły to mądre i pracowite istotki, bez pszczół nie istniejemy, zastanów się jaki jest w tym Twój udział?

Na koniec taki piękny cytat.

Anyone who eats honey, yet refers to herself as a vegan, makes life difficult for other vegans–it’s like having someone who eats fish and calls herself a vegetarian. When a vegetarian comes along, it is much harder for her to explain that fish is not acceptable for vegetarians.-www.vegetus.org.

Czy miód jest wegański?

 

Do poczytania dla chętnych poszerzenia swojej wiedzy:

Jak zawsze książka Farmagedon. Rzeczywisty koszt taniego mięsa., źródło wszelakiej wiedzy na temat wykorzystywania zwierząt, produkcji żywności, czy prognoz na przyszłość.

Dlaczego miód nie jest wegański?- The Vegan Society. i tu

Definicja weganizmu- The Vegan Society.

Ile warte są pszczoły -Autor: .

PS. Nigdy nie hodowałam pszczół więc wybaczcie jeżeli pomyliłam coś w opisie produkcji miodu, swoją wiedzę opierałam tylko na informacjach nabytych. Zapewne odbywa się to w przeróżny sposób, być może istnieją gdzieś pszczelarze naprawdę dbający o swoje pszczoły i zabierają tylko tyle miodu ile im potrzebne, pozostawiając wartościową resztę pszczołom jako zapas na zimę.

PS.2 Po pierwszej publikacji dostałam bardzo dużo maili od ludzi, którzy twierdzą, że ich hodowla pszczół wygląda inaczej, cieszy mnie to niezmiernie, jednak gdy proszę kogoś o wywiad, to już nie do końca chcą opowiedzieć swoje historię. Nadal czekam na taki tekst.

fot. unsplash i magdeleine.co.

Tags:

Agnieszka

W wolnych chwilach rozmyślam jak zmienić świat na lepszy, poszukując magii człowieczeństwa. Uwielbiam czytać książki i prowadzić działania na rzecz zwierząt. Nie potrafię zupełnie pisać o sobie, wolę o innych.

%d bloggers like this: